obrazek wyróżniający do wpisu: Jak przekonać kota do nowego żwirku? Krótki poradnik.
62 / 100

Co tu dużo mówić – dobra kuweta (i jej wypełnienie!),  to sprawa absolutnie podstawowa, jeśli chcemy by nasze kocierzyństwo wiązało się jedynie z najlepszymi wspomnieniami! Nie chcemy przecież po powrocie z pracy znajdować w kapciach przykrych niespodzianek lub chociażby porozrzucanego po domu żwirku. Co w takim razie warto zrobić? W pierwszej kolejności wybrać podsypkę, która jest bezpieczna dla futrzaka i wygodna dla nas, a w drugiej – przekonać do niej naszego domowego tygrysa.

Kot korzystający z kuwety

Wymiana żwirku. Dlaczego sprawa nie zawsze okazuje się tak prosta?

Koty to ooooogromne czyściochy! Sprawa higieny to dla nich dosłownie kwestia życia i śmierci (wcale nie przesadzamy ;)). W tym przypadku nic nie może zostać pozostawione przypadkowi – ani miejsce postawienia kuwety, ani jej wielkość, a już tym bardziej zawartość! O czym w takim razie warto pamiętać? Podstawą przy wyborze żwiru powinna być troska o jego naturalny, nietoksyczny dla kociaka skład oraz zdolności do zbrylania i absorpcji zapachu, dzięki którym zdecydowanie łatwiej będzie zachować higienę w kuwecie. Kolejną ważną sprawą jest wielkość pelletu. Za duży będzie nieprzyjemny dla wrażliwych, miękkich łapek, zbyt mały zaś – ku wielkiej niechęci zarówno pupili, jak i właścicieli – będzie przylepiał się do puszystych brzuszków. Warto również zadbać o to, by żwirek nie był pylący, dzięki czemu unikniemy częstej konieczności zamiatania.

Kot pod kocykiem

Co zatem zrobić, gdy znajdziemy już żwirek idealny?

Każdy kot chodzi swoim drogami i też innymi dotrze do swojej kuwety. Warto o tym pamiętać, by dać swojej futrzastej kulce czas i możliwość oswojenia się z podjętym przez nas wyborem. Ważne jest, by niezależnie od sposobu wprowadzania zmiany bacznie obserwować reakcje kota oraz kierować się znajomością jego zachowań i preferencji. 

Poniżej przedstawiamy dwie metody, które sprawią, że zmiana żwirku odbędzie się bezproblemowo.

  • Wymiana zawartości w jednej z kuwet

Nie zapominajmy, że złota kocia zasada to ilość kuwet = ilość kotów + 1. Taki stan rzeczy pozostawia futrzastemu członkowi rodziny możliwość wyboru, a Tobie więcej czasu na sprzątanie  kuwety i eksperymentowanie z podsypką. Jedyne, co musisz zrobić, to wymienić zawartość jednego z pojemników na nowo wybrany żwirek i obserwować zachowanie kota. Pamiętaj, by dać mu odpowiednio dużo czasu na oswojenie się z nowym zapachem i frakcją podsypki zanim wymienisz ją we wszystkich kuwetach. Jeśli zauważysz, że Twój mruczek od razu zaakceptował wprowadzoną zmianę, okres ten może być znacznie krótszy.

  • Mieszanie zawartości

Drugim ze sposobów jest dosypanie do żwirku znajdującego się w jednej lub kilku kuwetach nowego pelletu i dokładne ich wymieszanie. Przepis w tym przypadku jest podobny do poprzedniego. Ważny jest czas i dokładna obserwacja zachowań. Jeśli zaznajamianie z nowym produktem przebiega bezproblemowo można stopniowo zwiększać jego udział na rzecz starego do momentu aż zupełnie go zastąpimy.

Szczęśliwy kot śpiący na podłodze
Jak przekonać kota do nowego żwirku? Krótki poradnik. 4

O czym jeszcze warto pamiętać?

O odpowiedniej ilości podsypki w kuwecie. Z założenia powinno być jej raczej więcej niż mniej. Zbyt mała ilość pelletu spowoduje, że nie będzie on dostatecznie dobrze zbrylał moczu i absorbował jego zapachu. Chcąc, by nasz wybór został ciepło przyjęty, musimy również zadbać o to, by zapewnić mruczkowi możliwość kopania wtedy, gdy najbardziej tego potrzebuje. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *