Pojawienie się nowego kociego członka rodziny to czas radości, ekscytacji, ale także dużej niewiadomej, zarówno dla nas, jak i dla małej futrzastej kulki. Aklimatyzacja każdego kota rządzi się swoimi prawami, a to, ile potrwa, zależy od wielu czynników. Nie bez znaczenia są wcześniejsze doświadczenia mruczka, wiek, czy nawet temperament. Równie kluczowe jest także nasze postępowanie i to, w jaki sposób będziemy obchodzić się przez pierwsze dni z naszym nowym członkiem rodziny. Przeczytaj, o czym koniecznie musisz pamiętać!

Nowy kot w domu – jak się przygotować?

Zadbanie o potrzeby kota – nowego domownika to fundament wspólnego dobrego funkcjonowania, dlatego nie zostawiaj tego na ostatnią chwilę. By ułatwić Ci to zadanie, przygotowaliśmy poniżej listę kroków, od których należy zacząć:

  1. skompletuj kocią wyprawkę,
  2. zadbaj o odpowiednią aranżację przestrzeni,
  3. przygotuj innych członków rodziny na przyjęcie kociaka.
Jedne kot na posłaniu, drugi polujący na ogon ze stolika

Wyprawka dla kota – co koniecznie musisz kupić?

Kuweta, miski, żwirek, czy karma to absolutna podstawa wyposażenia każdej mruczącej kulki. Dobrze zadbać również o drapaki, legowisko, czy wykonane z naturalnych materiałów, bezpieczne zabawki. 

Z naszego doświadczenia najwięcej dylematów, wśród osób rozpoczynających dopiero swoją przygodę z kocieżyństwem, budzi dobór kuwety oraz żwirku. I nic w tym dziwnego. Każdy wprawiony właściciel powie, że higiena to kwestia dla kota newralgiczna. Czym w takim razie warto się kierować? Sprawdzony przepis brzmi: przede wszystkim bezpieczeństwem kociaka, wygodą właściciela i troską o środowisko. Właśnie dlatego podstawą powinien być skład podsypki – naturalny, nietoksyczny, sprzyjający zbrylaniu i zapobiegający szkodliwemu pyleniu. Dla wielu właścicieli (i ich pupili!) idealnym rozwiązaniem okazują się ekologiczne żwirki drewniane. Charakteryzują się one najwyższą chłonnością (absorbując nawet 4-krotnie więcej, niż same ważą), wydajnością (nie mają sobie równych w zbrylaniu), a także przyjemnym, leśnym zapachem. Co więcej, eko żwirki są wykonane w duchu zero waste, a po zużyciu mogą być wykorzystane, jako naturalny nawóz.

Planując zakup kuwety, w pierwszej kolejności warto skupić się na jej rozmiarze oraz samej budowie. Dla większości domowych tygrysów bardzo ważna jest możliwość zakopywania nieczystości. Dlatego zadbaj o to, by kuweta była odpowiednio przestronna i zapobiegała rozrzucaniu podsypki po całym pomieszczeniu

Kot śpiący na półce

Przestrzeń – klucz do aklimatyzacji kota

Po przybyciu nowego kociego członka rodziny najważniejszą sprawą jest jego bezpieczeństwo. Dlatego w pierwszej kolejności zadbaj o osłonięcie okien i balkonu specjalną siatką oraz ograniczenie kontaktu zwierzaka z gorącymi powierzchniami, takimi jak elektryczne grzejniki, czy żelazka. Konieczne jest również usunięcie toksycznych roślin, które mogą zagrozić zdrowiu naszego mruczka.

Pamiętaj także o znaczeniu kocich instynktów! Dla większości małych i dużych futrzastych kulek absolutnie niedopuszczalna jest bliskość przestrzeni “na polowanie” i na załatwienie kocich potrzeb. Minimalna odległość w tym przypadku wynosi 2 m, lecz z własnego doświadczenia podpowiadamy: miskę kocurka postaw w kuchni, a kuwetę – w toalecie. W ten sposób najlepiej zadbasz o jego potrzeby.

Kot w domu – o czym jeszcze warto pamiętać?

Pierwsze dni po zmianie lokum, to wyzwanie zarówno dla kociaka, jak i niejednokrotnie nas samych. Dlatego najlepsze, co możesz w tej chwili zrobić to zadbać o spokojny czas na oswojenie się z nową sytuacją. Po przybyciu zapoznaj mruczka z kuwetą, miskami i pozwól mu zaszyć się w bezpiecznym, osłoniętym miejscu. Zwróć uwagę, by nie zaczepiać, ani nie wyciągać kota z obranej kryjówki. Takie zachowanie może niepotrzebnie stresować i wydłużyć okres aklimatyzacji. Bez obaw, gdy nowy domownik obdarzy nas zaufaniem, z pewnością sam zadba o kontakt i rozpocznie radosne kocie harce.

Kot siedzący na półce meblościanki

Jedna odpowiedź do „Pierwsze dni kota w domu – o czym musisz pamiętać?”

  1. Awatar XMC Polska
    XMC Polska

    Świetny post, dzięki za info. Temat ciekawy i świetnie pozwalający rozwijać wyobraźnie.s

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *